Версія для друку
Світлина з інтернету

Стосується всіх водіїв

Продовжуємо наш законодавчий патологоанатомічний сеанс на прикладі рішень Ради під час коротенького засідання. Наступний законопроект ухвалений відразу за основу й у цілому. А це якраз той випадок, де все аж надто неоднозначно й автор (слуга Владлен Неклюдов) правий, коли пише, що нинішня система неефективна, але виправляє проблему в стилі лікування нежиті за допомогою гільйотини.
 
Ідеться знову про невеликий законопроект №2809 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо штрафних балів». Стосується всіх водіїв. У нас до тепер теоретично існувало серед покарань за порушення, зафіксовані в автоматичному режимі, списання штрафних балів. (Теоретично, бо автоматичний режим ніяк не узаконять). Кожному водію на рік нараховувалося 150 таких балів. Перевищення швидкості, неправильний переїзд перехресть, розмова телефоном на ходу та ще чимало й складних, і дуже незначних порушень при фіксації вело до списання 50 балів. Тобто три порушення на рік толерувалися, а потім уже накладався штраф.
 
Ця норма дійсно заслуговує на критику, бо дуже поверхова й негнучка. Перевищення може бути на 10 км., за яке штраф узагалі не накладають (тільки усне попередження), а хтось мчить містом поза 200 км/год. Списання балів першому зовсім нелогічне, а другому - злочинне. Перераховані у відповідній статті правила руху дуже відмінні за загрозою. Для частини з них дійсно слід було скасувати можливість застосування балів, а для тих, які не становлять прямої і значної загрози життю, зберегти. Знову ж, застосування штрафних балів визначалося в законі лише для випадків автоматичної фіксації. Це нелогічно. Я скою незначне порушення, але попадуся на око поліцейському - відразу штраф, а те саме порушення зафіксувала камера - тільки бали списали. 
 
Чи можна всі ці протиріччя й недоречності виправити? Цілком. Просто треба навчитися писати буквочки, а не лише вести пряму лінію, якою перекреслюєте текст. Зробити систему більш логічною цілком реально. Як і виправити десятки інших недоречностей у штрафних санкціях на дорозі. Можна навіть запровадити наявне в деяких країнах зворотнє використання балів. Це коли при кожному повторюваному порушенні вам нарощують зовсім інші штрафні бали й після певної їх суми ви вже простим штрафом не відбудетеся: або заплатите в рази більше, або й прав позбудетеся й на перездачу підете.
 
 
Про останній варіант автор закону навіть згадує в пояснювальній, але чомусь нічого подібного не робить. Бо це ж яких старань треба докласти, викреслювати значно простіше... Я тут у додатку вирішив заскрінити кусочок своєї торічної аналітики, яку готував про членів списку зелених. Тут про цього самого Владлена. Там усе дуже коротко, але й у ширшому матеріалі все зводиться до того самого - людина невисокої компетентності, поверховий, але ж як співає...
 
Але, я знову ж, не беруся виносити якийсь остаточний вердикт. Може й є аргументи для саме такого простого й тупого рішення. Проте, без обговорення, без доповіді й співдоповіді, а відразу в цілому?.. Якось дуже вже це типово для слуг. І знову ж, на відміну від нас з вами, майже ніхто з них навіть і не здогадувався, за що конкретно вони проголосували. Ще одне - я симпатизую партії й фракції Європейська Солідарність і часто звертаю увагу на їхню позицію. Вони не підтримали такий спрощений закон і не були проти, а утрималися. Десь так і я б поступив, якби брав участь у голосуванні.
 
Там ще пару законодавчих актів сьогодні ухвалили. Не знаю, чи встигну все тут охарактеризувати. Вони всі дуже епізодичні та дрібні (і це на фоні колосальних неврегульованих проблем у законодавстві та довжелезної черги нерозглянутих законопроектів, особливо опозиційних). Вони всі могли б і не заслуговувати такої прискіпливої нашої уваги. Ці сьогоднішні дописи - вони ж не про велику політику й не про основи законодавства взагалі. Вони про цю радівську кухню, про те, як мали б більшість депутатів досліджувати законодавчі ініціативи, і як вони халявно або з корисливими мотивами насправді голосують... Ми тут займаємося не правознавством, а своєрідною анатомією.
 
Назад до архіву Версія для друку