Версія для друку
Світлина з інтернету

Що ховають під ширмою

А давайте поступимо наступним чином. Я зараз тут переповім вам старий політичний анекдот ще з 1970-их, а потім добавлю пару слів щодо змін до бюджету та боротьби з епідемією, якщо в цьому ще збережеться потреба.
 
Мчить поїзд уперед до "світлого майбутнього", на паровозі плакат гігантський з написом: "Наш паровоз в перёд летит, в комуне остановка!" І раптом: "Чух-пух-чмих-дриг..." Застопорився - дрова закінчилися, нема що в топку кидати і на чому до комунізму мчати.
 
І йдуть ходоки до Лєніна, запитують: "Владимир Иличь, дрова закончилися, не на чем к светлому будущему стремиться". І відповідає їм "вождь мірового пролєтаріата": "Пассажиров из последнего вагона экспроприировать и деклассировать, а сам вагон на дрова (вагони колись дерев'яними були)".
 
Проїхали до Сталіна. Там усе так само, лише відповів "великий вождь всех времён и народов": "Пассажиров из последнего расстрелять, а вагон на дрова". Дотягнули до Хрущова - там те саме, але пасажирів з останнього вагону відправили на кукурудзу-"царицю полів".
 
Нарешті вже в дуже урізаному виді поїзд добирається до Брєжнєва. І прорік "дарагой Лєонід Іллічь": "Заслонить занавески и раскачивать вагоны!"
 
Який стосунок цей дотеп має до строгих, але хаотичних карантинних заходів без паралельного широкого тестування осіб з епідемічно критичних груп, ви й так розумієте.
 
А от з бюджетом узагалі "якось невдобно получилося". Я тут зараз не буду залазити в деталі перерозподілу коштів - звідки забирають та кому додають, кого найсильніше обезкровить секвестр (урізання) бюджету. Там справжня "пісня", хоча оновлена версія бодай на щось людське схожа й не така токсична для майбутнього країни. Коли запахло смаленим, то почали нарешті прислухатися до спеціалістів. Уже не відкидали так безоглядно правок Ніни Южаніної, а також прийняли ряд пропозицій Петра Порошенка й фракції ЄС.
 
Але й негативів залишилося чимало. 
 
Ну й із спеціальним фондом усе не так красиво, як розповідає Шмигаль. Він з трибуни розказував дуже красиву історію про якийсь фонд розвитку. Тільки не сказав, що такі фонди створювали лише надбагаті країни, які видобувають нафту й газ. І наповнюють такий фонд, не урізаючи інші статті бюджету, а з надлишкових профіцитних доходів. 
 
А в нас під цією гарною ширмою ховають банальне переведення коштів із бюджету в позабюджетний фонд. Гроші ті самі, але в бюджеті їх витрату контролює Верховна Рада й вона ж єдина може їх перерозподіляти. А фонд від прем'єра Шмигаля переводить гроші в ручне управління уряду. Добавлю, що всі закупівлі на боротьбу з епідемією звільнені від оподаткування та тендерних процедур.
 
Але для оперативного реагування це було б прийнятно. От тільки в першому варіанті уряд запропонував передати в цю кормушку понад 100 мільярдів. У понеділок побачимо результат остаточних нових узгоджень, апетити мали трошки здутися. 
 
Ну й навколо ще не виокремлених у годівничку ресурсів уже розпочався дуже нездоровий ажіотаж. Зі смотрящім від Ємця не склалося, а от з жінкою нового міністра Степанова, яка в день призначення чоловіка в уряд зареєструвала цікаву фірму з надання медичних послуг та постачання відповідної медичної продукції. А навколо будівлі міністерства журналісти тепер регулярно бачать різних корумпованих осіб. 
 
Але це все - звична для нової влади ситуація. Для цього вони йшли до влади, саме за це проголосували оті злощасні 73%. І не треба розказувати, що вони не цього чекали і їх хтось обманув... 
 
Але є в документі від уряду й справжній треш. Грошей на забаганки уряду реально нема. Треба різати по живому. А це виборцям не сподобається. А влада хоче подобатися. Сьогодні, завтра... А до післязавтра ще дожити треба.
 
На крайній випадок завжди є кілька затишних гаваней, у тому ж Омані. А зараз треба людям показати, що влада дбає про них - он же в законі все передбачили. А коли не вдасться, то можна пошукати винних.
 
На покриття втрат бюджету через непрофесійну роботу нової владної команди та об'єктивні збитки від коронавірусу значаться кошти від запозичень. І це якраз і є оте "невдобно". Бо запозичень нам ніхто поки не дає, навіть нової угоди з МВФ не маємо, а без них ніхто грошей в країну із сумнівною репутацією не понесе. 
 
Законом заборонено включати в доходну частину державного бюджету й у розділ фінансування бюджету непідтверджені доходи. Тому це вже незаконно. Але гірше те, що перспективи в близькому майбутньому отримати такі запозичення усе більш примарні.
 
Річ у тому, що МВФ, попри погані новини щодо перспектив діяльності нашої владоньки, усе ж був готовий підписати угоду й кинути зеленим рятівний круг. За це вимагав головного - закону, яким блокувалися олігархічні ігрища в банківській сфері (так званий "Антиколомойський закон"). А з ним сталося щось неймовірне. 
 
На позачерговому засіданні усі закони ухвалювали з порушеннями. Деякі з абсолютно неприпустимими. А єдиний проект, щодо якого вирішили дотриматися процедури - це якраз цей терміновий проект. Оскільки навіть чисто технічно наклепати 16 тисяч правок за пару днів малоймовірно, то схоже, що команда Коломойського готувала їх завчасу й знала, що матиме змогу їх зареєструвати та заблокувати ними банківський закон. 
 
Я відразу почав писати про фактор змови, але думав, що це буде в трошки інший спосіб. І ніхто особливо на це олігархічне свинство не обурюється. І навіть Зеленський не тупає ніжкою. І Разумков не вимагає жодного турборежиму з ігноруванням норм регламенту, як це було восени. Й ДБР та ОГПУ ніхто втихаря не просить нагадати Коломойському та його людям, що може бути боляче... Бо боляче буде не їм, а нам.
 
Натомість, керівники фракції слуг якось дуже спокійно здалися й заявили, що 16000 правок усе заблокували, тому нема інших варіантів, як тільки відкласти розгляд на невизначений час. Цікаво так виходить: закон, без якого запозичення неможливі, ми відкладаємо. А закон, у якому вони вже враховані, ставимо першим пунктом на понеділок... 
 
То що там говорив "дарагой Лєонід Ілліч"?..
 
Хоча мене тут тривожить інше. Якщо МВФ не дасть, а грошей дуже треба, то може їх візьмуть в іншому місці. Коломойський, який добивається припинення співпраці з МВФ, прямо запропонував узяти гроші в Росії. І деякі дії, які зараз коять пси Зеленського проти потенційних збурювачів спокою, аж надто прозоро натякають на таку перспективу.
 
Назад до архіву Версія для друку