Версія для друку
Світлина з інтернету

Чергова вистава Зеленського?

А хто казав, що вони посварилися? Зеленському тільки б кредит випросити, а там нехай Бєня все, що забажає назад забирає. 
 
Історія з "антиколомойським законом" дуже показова. Найперше, він і так не є вироком для олігарха. Бо компенсація через портновські й продажні суди замість зворотнього повернення вкраденого країні - це його завдання оптимум. 
 
Сам банк був потрібний найперше для того, щоб поміняти керівництво й відкликати всі позови проти нього, дорогенького. Але після успішного чи програшного етапу переговорів із МВФ, на НБУ підуть нові атаки. Й я не впевнений, чи сам же Зеленський не нанесе остаточний удар. 
 
Але навіть такий закон, який у першому читанні проголосували на минулому позачерговому в Раді, для олігарха неприємність і значне ускладнення. Він не має певності чи не перекупить його вихованця якийсь інший олігарх. А тоді закон може й справді запрацювати, й згадані там "міжнародні експерти" можуть виявитися геть не прихильними до Коломойського. А саме вони проводять аудит націоналізації й права на компенсації. Тому бореться за "все і відразу". І питання в тому, чи не є ці дії скоординованою виставою для наївних (?) керівників МВФ. 
 
Давайте згадаємо той день, 30 березня. Тоді фатально порушували регламент десяток разів. І з призначенням міністрів, яких уже провалили перед обідом. Отже, не було вже більше кандидатів, а їх раптом взяли й обрали по обіді. І сама друга серія позачергового була абсолютно незаконною. І голосування на ній за цілком черговий земельний закон... 
 
Там суцільні порушення у всьому. І єдине, в чому регламент раптом не порушили, а уважно прислухалися до коломойчиків - це щодо банківського закону. 
 
Очікувалося, що його проголосують ще до обіду без жодного обговорення, як і всі інші проекти. Але тоді тільки скоротили термін подачі альтернативних проектів, про що вже ніхто й не згадував. А за пару годин закон таки проголосували, але тільки в першому читанні. І не стали тільки цього єдиного разу порушувати регламент. 
 
А далі все пішло, як по нотах. Пишуть, що там уже 13 тисяч поправок. Це вже демонстративний цирк від олігарха й виклик для всієї країни. Але чи для Зеленського. Допустивши такий результат маємо лише два варіанти:
 
1. Йти й далі (тільки щодо цього проекту) за регламентом і розглядати правки десь із пів року або й довше. 
 
2. Піти на пряме порушення регламенту й проголосувати закон, без якого МВФ ні про що й говорити не стане, без розгляду поправок.
 
З першим варіантом усе ясно - повна безнадія, параліч влади, дефолт і т.д. У виграші тільки Коломойський. А за другим сценарієм усе складніше. Бо якщо змова наявна, то ми гарантовано програємо, але у виграші вже будуть двоє: Коломойський і Зеленський. 
 
За процедурою ad hoc можна змінювати процедуру для чітко визначеного переліку регламентних норм. Тут це не проходить. Але я думаю, що якраз цього разу про регламент забудуть і проголосують за один раз. А далі закономірне звернення в КСУ (або й до адміністративного судочинства) й скасування закону через порушення законної процедури. От тільки рішення суду буде вже після отримання траншу. Або після відмови...
 
Поки бачу розбіжність між Коломойським і Зеленським не в принципових підходах, а в тривіальному: Коломойський хоче ПриватБанк, компенсації та дефолт. ПриватБанком може й поступитися за згадану вище послугу. Зеленський хоче грошей МВФ і не хоче дефолту, а в усьому іншому заперечень не має. Принаймні, таке враження виникає від уважного спостереження за цією брудненькою грою.
 
Є, щоправда, й один цілком прийнятний для України сценарій, про нього напишу іншим разом. Але його, це вже точно знаю, не оберуть.
 
Назад до архіву Версія для друку